hamacek-nevyloucil-lockdown-ceska.-budou-cesi-sedet-doma-a-nikam-nechodit?-prymula-je-proti

Hamáček nevyloučil lockdown Česka. Budou Češi sedět doma a nikam nechodit? Prymula je proti

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nevylučuje lockdown Česka. V rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, co by dle něj k němu mohlo vést. Zároveň upozornil, že vláda bude současnou situaci vyhodnocovat ve středu. A zvažovat další kroky.

Lockdown. Slovo, které se s pandemií koronaviru objevilo náhle i ve slovnících Čechů. Co přesně znamená? Záleží i na pojetí tohoto omezení. V kostce jde o uzávěru, omezení života v zemi od zákazu cestování po omezení volného pohybu osob. A výrazné ekonomické utlumení, „vypnutí“, kterému se chce česká vláda napodruhé vyhnout.

Zeman: Lockdown si nemůžeme dovolit

Lockdown odmítá prezident Miloš Zeman, šlo by dle něj totiž o stav, který by výrazně ohrozil českou ekonomiku, která má problémy již tak. „Jsem proti lockdownu, který by ohrozil ekonomiku, protože se domnívám, že Česká republika si už druhý lockdown nemůže dovolit,“ řekl v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz.

Národní lockdowny až za krajní možnost označuje šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge, podle kterého jsou na místě spíše stupňovaná a cílená opatření.

Prymula: Sedět doma a nikam nechodit? To nechceme

Že nechce lockdown, o tom mluví i ministr zdravotnictví Roman Prymula. Naposledy v sobotním videu však připustil, že může jít o účinnou možnost v boji s pandemií. „Pokud si představíme úplný lockdown, tedy že budeme sedět doma a nebudeme nikam chodit, tak je vyloučeno, aby takové opatření selhalo. Ale do takovéto formy určitě jít nechceme,“ ujišťuje Prymula.

Již dřívě pro CNN Prima News k lockdownu ministr podotkl: „Pokud bychom si pod ním měli představit, že tady všechno zastavíme, zůstaneme doma a 14 dnů nebo tři týdny neopustíme své domy, tak to určitě nenastane.“ 

Hamáček: Nemohu to vyloučit

Dotaz na lockdown v aktuální situaci, kdy rostou denní přírůstky nakažených v ČR a v pátek dosáhly dokonce na číslo 11 105 ( v sobotu pak na víkendový rekord  8713) dostal i vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

„My jsme se dohodli, že první vyhodnocení bude nadcházející středu. To se podíváme na ta čísla a Ministerstvo zdravotnictví by mělo říct, zda to takto stačí, nebo je třeba dělat nějaké další úpravy. Ale nemluvím už o lockdownu, bavíme se jen o vyhodnocování. Pokud se mě ptáte na lockdown, tak nemohu vyloučit, že se mu nevyhneme. Pro mě osobně by tím důvodem bylo, kdybychom ani po těch 7 až 8 dnech od středy, tedy někdy v průběhu příštího týdne, žádnou otočku neviděli a dále to razantně rostlo,“ řekl Hamáček Seznam Zprávám.

Ostatně i sám Prymula připouští, že nikoli příští týden, ale následujících 14 dní po něm může být kritických. „Já si nemyslím, že by kritických bylo příštích 14 dní. Ten příští týden bude ještě relativně v klidu, ale těch následujících 14 dnů ano, ty kritické budou,“ varoval v sobotu Prymula na twitteru.

Izraelský model. Lockdown v neděli skončil

Celoplošná uzávěra byla ve světě vyhlášena v září v Izraeli, kde byl omezen právě i pohyb lidí – nesměli se vzdalovat více než kilometr od svého domova. K lockdownu sáhli Izraelci i na jaře.

Izrael nyní vyhlásil lockdown v době, kdy denní přírůstky v 9milionové zemi dosahovaly 8000 nových případů. Právě od neděle se však přísná opatření uvolňují. Denní počet nově nakažených klesl na cca 2000.

Znovu se tak smí otevřít malé podniky, restaurace (i když pouze skrze výdejní okénka), veřejné pláže a předškolní zařízení. Zrušeno je také omezení necestovat dál než kilometr od domova. Opět je možné uspořádat svatbu, během lockdownu zakázanou. Účast je však nadále omezena na 20 hostů.

I v Izraeli však dochází k protestům proti vládě za její postup a měsíční uzávěru, která řadě lidí způsobila značné ekonomické potíže. Premiér Benjamin Netanjahu naopak varoval, že pokud nebudou opatření uvolňována jen postupně, může dojít k třetímu lockdownu.