online:-radikalni-fanousci-budou-v-praze-protestovat-proti-opatrenim.-dohlednou-na-ne-stovky-policistu

ONLINE: Radikální fanoušci budou v Praze protestovat proti opatřením. Dohlédnou na ně stovky policistů

Do Prahy se v neděli chystají fanoušci fotbalových klubů z celého Česka, kteří chtějí na Staroměstském náměstí protestovat proti vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii covid-19. Policejní prezident Jan Švejdar uvedl, že kvůli tomu musela policie do Prahy povolat stovky lidí z celé země. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se obává, že cílem demonstrantů je vyvolat násilí. Demonstrace začíná ve 14:00, veškeré dění už od rána sledujeme online!

Na demonstraci, kterou pořádá spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON) se začali svolávat také čeští fotbaloví i hokejoví fanoušci. Na sociálních sítích se jich přihlásily tři tisíce, dalších deset tisíc uvedlo, že má o akci zájem. „Absolutně nesouhlasíme s nesmyslnými nařízeními vlády, která jsou oznamována jako na běžícím páse, bez jakýchkoliv podkladů a většina z nás ani nemá možnost se těmto opatřením přizpůsobit,“ stojí v prohlášení na webu hooligans.cz, pod kterou se podepsali fanoušci například pražské Sparty, Bohemians Praha, Baníku Ostrava, Slovanu Liberec a dalších klubů. 

Podle současného nařízení se ho ale může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos.

Stovky policistů

Na dodržování opatření i pokojný průběh demonstrace budou dohlížet stovky policistů z celé země. „Naprosto respektuji a ctím právo každého svobodně vyjádřit svůj politický názor a svobodně se shromažďovat. Poprvé se tomu ale má dít v době, kdy stojíme na hranici kapacity nemocnic a kritického nedostatku lékařů a zdravotnického personálu,“ napsal k tomu policejní prezident Jan Švejdar na twitteru. 

Hamáček varoval před násilím

Ministr Hamáček v České televizi uvedl, že podle informací policie se ukazuje, že úmysl pokojně demonstrovat může být na nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí zneužit ze strany fotbalových chuligánů. „Obávám se, že jejich cílem není demonstrovat, ale vyvolat násilí. Chtěl bych před tím varovat,“ řekl Hamáček. Pokud se pokojná demonstrace zvrhne v ničení majetku nebo konflikty s policií, bude policie podle něj nucena zasáhnout. Připomněl, že za pořádek je primárně zodpovědný svolavatel akce.

Společný protest

Aktivní fanoušci fotbalu a hokeje chtějí společně demonstrovat i přes veškerou klubovou rivalitu. Například z Plzně pojedou demonstrovat do Prahy podle odhadu lídrů fanouškovských táborů fotbalu i hokeje minimálně desítky lidí. „Je to neorganizované. Nepůjde jen o fanoušky, ale pojedou i normální lidi,“ řekl jeden z lídrů fanoušků plzeňského hokeje a fotbalu Zdeněk „Pitralon“ Pavel.