online:-vyhroceny-protest-chuliganu-v-praze!-zbrane,-rany-a-dym,-tezkoodenci-a-vodni-delo-v-akci

ONLINE: Vyhrocený protest chuligánů v Praze! Zbraně, rány a dým, těžkooděnci a vodní dělo v akci

V takřka válečnou zónu se v neděli odpoledne proměnilo Staroměstské náměstí, kam se sjeli fanoušci fotbalových klubů z celého Česka, aby protestovali proti vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii covid-19. Neměli roušky a nedodržovali rozestupy, na místě jich navíc bylo víc než 500, magistrát proto akci nechal rozpustit. Hned poté se ale strhla hotová řež – řada lidí je stále na náměstí, ozývají se rány a stoupá hustý barevný dým. Účastníci po policistech házeli pyrotechniku i dlažební kostky, policisté museli použít vodní dělo. Veškeré dění už od rána sledujeme online!

Stovky policistů hlídkovaly od nedělního dopoledne na příjezdových cestách do Prahy, na hlavním nádraží, u Úřadu vlády a hlavně v okolí Staroměstského náměstí. Podle pražského magistrátu byla demonstrace nahlášená od 14:00 do 17:00, musela být ale předčasně ukončena už zhruba po hodině – účastníci totiž nedodržovali vládní nařízení. Podle nich se protestu může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos.

Roušky většina z účastníků neměla, o rozestupech také nemohla být řeč. Na místě bylo také víc než 500 lidí. „Dochází k porušení aktuálních vládních nařízení, policisté upozornili svolavatele, aby vyzval účastníky k dodržování zákonem stanovených podmínek,“ uvedli policisté. Na místo se následně dostavil úředník magistrátu a nechal celou akci rozpustit. 

Do té doby probíhala demonstrace poměrně v poklidu, lidé občas skandovali hesla hanící ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), po oficiálním rozpuštění demonstrace se ale strhla hotová řež. Část jejích účastníků se pokusila prolomit policejní kordon v okolí Staroměstského náměstí. Po krátké potyčce policie demonstranty vytlačila na náměstí a začala nejaktivnější účastníky střetu zatýkat. Na náměstí zůstává i nadále několik stovek lidí, kteří se zúčastnili demonstrace, ozvývají se výbuchy a z míst stoupá hustý barevný dým, na Staroměstském náměstí to vypadá jako ve válečné zóně!

Během střetů demonstranti použili proti policii vše, co na náměstí našli. „Létaly tady dlažební kostky, kusy dřeva, barely, házeli tu proti policistům dýmovnice a dělobuchy,“ popsal situaci na místě reportér Blesku. Policisté pak proti demonstrantům použili kromě vodního děla také slzný plyn.

Spousta zraněných

Zranila se už řada lidí, záchranáři kvůli tomu aktivovali traumaplán.  „Na místo vyrazil větší počet záchranářů, ošetřují zraněné mezi civilisty i policisty,“ uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová pro Blesk.cz krátce před čtvrtou odpoledne, později dodala, že zraněných je zhruba dvacítka.