zahada-ztracene-veze-v-brne:-rozmetal-ji-vybuch-strelneho-prachu!

Záhada ztracené věže v Brně: Rozmetal ji výbuch střelného prachu!

Archeologové narazili na Solniční ulici přímo v srdci jihomoravské metropole na základy dvou věží. Obě kdysi chránily tzv. Veselou bránu, kterou proudili návštěvníci města ze severu. Zatímco o jedné z nich tušili, objevení věže na západ od někdejší brány pro ně bylo překvapením.

Prachárnu nikdo nezakreslil

„Jednu věž v blízkosti Veselé brány známe z písemných pramenů a ikonografických zobrazení a víme, že byla zbořena v 19. století. Druhá věž stojící západně od Veselé ulice ale na žádném vyobrazení nebyla,“ řekl vedoucí průzkumu Václav Kolařík ze společnosti Archaia Brno.

Vtip je v tom, že většina vyobrazení této části Brna pochází až ze 17. století. Věž, o které je řeč, sloužící jako skladiště střelného prachu, byla zřejmě zničena už v roce 1580.

Bouchlo 70 tun střelného prachu

„Zdá se velmi pravděpodobné, že právě k této věži se vztahuje zajímavá zpráva, dříve spojovaná s jinými objekty. Brněnský lékárník Jiří Ludwig ve své kronice uvádí, že dne 8. srpna roku 1580 zasáhl prachovou věž u Veselé brány blesk. Exploze více než 70 tun střelného prachu způsobila, že celá věž se i s částí hradby sesula k zemi,“ objasnil „záhadu“ archeolog.

Výbuch byl natolik velký, že poničil i několik domů v nejbližším okolí. Dva z nich musely být dokonce strženy. Objasnění kuriozity ze středověkých dějin města umožnil archeologický výzkum doprovázející rekonstrukci kanalizace a vodovodu na ulicích Solniční, Opletalova a v severní části České ulice.

VIDEO: Petra Urbanová o 3D modelu obličeje slavného barona Trencka.

Petra Urbanová z Laboratoře morfologie a forenzní antropologie Masarykovy univerzity o 3D modelu obličeje barona Trencka Blesk TV Zdeněk Matyáš

Plán z poloviny 17. století s doplněním polohy západní prachové věže.

Autor: Archaia z.ú.