vojaci-nakladaji-dve-polni-nemocnice.-devadesat-novych-luzek-postavi-v-praze-na-letne

Vojáci nakládají dvě polní nemocnice. Devadesát nových lůžek postaví v Praze na Letné

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku přesáhl poprvé od začátku epidemie 10 000, v pátek laboratoře zjistily 11 105 nakažených. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.


Aktualizovat reportáž

06:00

Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku přesáhl poprvé od začátku epidemie 10 000, v pátek laboratoře zjistily 11 105 nakažených. Do statistik od pátečního podvečera přibylo dalších 11 úmrtí, celkem s onemocněním covid-19 zemřelo 1283 lidí. V zemi je nyní 92.736 nakažených. Většina lidí má mírný průběh nemoci, ale počet hospitalizovaných roste. Podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 3120 pacientů s covidem, ve vážném stavu je 551 z nich.

18:17

Počet úmrtí s covidem-19 v ČR stoupl od ranních údajů o 55 na celkových 1 338 zemřelých. Polovina úmrtí připadá na říjen, dnes zatím zemřelo 21 lidí.

18:12

Počet hospitalizovaných s covidem stoupl o 295, v nemocnicích jich podle ministerstva zdravotnictví bylo v pátek 3 415. Z toho 596 ve vážném stavu, o pětačtyřicet víc než ve čtvrtek.

18:04

Dvě nemocnice v Pardubickém kraji od pondělí rozšíří kapacitu svých odběrových míst. Vysoké počty pozitivních na covid-19 zvyšují poptávku po testování, lidé se na ně nyní mohou objednat až na konec příštího týdne. Situaci má brzy vyřešit nový přístroj, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

17:28

Čína podává stále většímu počtu lidí vakcíny proti koronaviru, přestože ještě neprošly všemi fázemi testování. Státní firma Sinopharm, která vyvíjí dvě různé vakcíny, je například nabídla zdarma čínským studentům plánujícím vydat se na studium do zahraničí. Město Ťia-sing zase nabízí očkování firmy Sinovac ohroženým skupinám obyvatel, píše agentura AP. Západní experti Čínu kritizují, že postupuje příliš rychle a ohrožuje veřejnost.

China National Biotech Group, divize státní firmy Sinopharm, již v uplynulých týdnech poskytla svou neschválenou vakcínu pracovníkům ve zdravotnictví a v přístavech či zaměstnancům čínských firem před odjezdem do zahraničí. Vysoký představitel firmy v září uvedl, že očkování takto dostalo 350 tisíc lidí.

17:22

V Íránu za uplynulý den zemřelo s covidem-19 253 lidí, takže počet mrtvých v této blízkovýchodní zemi překročil 30 tisíc. Podle sobotního oznámení ministerstva zdravotnictví je nově 4 103 nakažených. Více než osmdesátimilionový Írán je na Blízkém východě nejpostiženější zemí – od jara tam zemřelo 30 123 lidí a nákaza se potvrdila u více než 526 tisíc obyvatel.

Situace se v Íránu rychle zhoršuje, vláda ale přesto nepřikročila k přísným opatřením, jaká nyní vyhlašují některé evropské země, protože Írán si v době amerických sankcí nemůže dovolit uzavřít ekonomiku.

17:04

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček, který se zúčastnil jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku, možná zamíří do karantény. Dva z účastníků jednání, šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg a belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová, byli totiž pozitivně testováni na covid-19.

Přesto, že ani s jedním z infikovaných zahraničních ministrů Petříček údajně nehovořil delší dobu, bude prý situaci řešit s hygieniky. „O nakažení rakouského kolegy jsem se dozvěděl až dnes,“ sdělil dnes ministr zahraničí TomáíšPetříček. Postupovat bude podle instrukcí hygieniků, a to včetně případné izolace. Na testy chodí pravidelně, další ho čeká v pondělí. Dnes dopoledne se Petříček účastnil výsadby aleje Porozumění mezi Hostivicí a Jenčí u Prahy. Dodal, že přes víkend už preventivně neplánuje žádné aktivity a kontakty.

16:51

Evropská unie uvolní na přeshraniční převoz pacientů, vybavení a personálu 220 milionů eur (šest miliard korun, pozn. redackce), napsala německá tisková agentura DPA.

16:50

Německo je připraveno převzít koronavirové pacienty z jiných států Evropské unie, pokud mu to kapacity dovolí. Dnes to v rozhovoru s mediální skupinou RND řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Pokud jsou u našich sousedů problémy s péčí o koronavirové pacienty, nabízíme samozřejmě rychlou pomoc tak, jak nám to umožní naše kapacity,“ řekl Maas. Dodal, že evropský systém včasného varování nyní funguje lépe než na jaře a že Německo pomoc nabízí i Izraeli.

16:31

Test na onemocnění covid-19 musí absolvovat i malé děti, které měly rizikový kontakt či mají příznaky nákazy. Radiožurnálu to sdělila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. Lékařům a hygienikům v posledních dnech připomněla tuto povinnost hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Testování bez ohledu na věk platí od začátku šíření koronaviru. Podle serveru iRozhlas.cz ale rodiče testy u svých potomků někdy odmítali, a tak hygienici i lékaři děti místo toho posílali rovnou do karantény, někdy ji upřednostnily i samotné hygienické stanice, když byly přetížené.

16:30

Země sousedící s Českou republikou zaznamenávají rekordní růst počtu nakažených koronavirem. Nejvyšší denní bilance dnes ohlásily Rakousko, Německo a Polsko; Slovensko má druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Žádná z těchto zemí ovšem nepřekonala hranici 10 000 nových případů jako Česko, které za uplynulých 24 hodin zaregistrovalo 11 105 infikovaných.

Slovensko, kde se denní počet nově nakažených vrátil pod 2 000, chystá plošné testování. Rychlý růst nákazy je patrný nejen v Evropě. Na celém světě se za poslední měsíc zvýšil počet infikovaných o devět milionů navíce než 39 milionů.

16:29

Vojáci dnes začali ve skladech v Hradci Králové nakládat dvě polní nemocnice. S jejich pomocí armáda postaví v hale v pražských Letňanech záložní zdravotnické zařízení pro pacienty s nemocí covid-19. Zařízení má být plně připraveno k činnosti 25. října v 16:00, řekl novinářům ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Ladislav Šlechta.

Vojáci do Prahy převezou deset intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech jsou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení. První předvoj, který připraví prostory, opustí Hradec v neděli ráno.

14:51

V Rakousku v uplynulých 24 hodinách přibylo 1747 nakažených covidem-19, což je nové denní maximum. Nemoci zároveň podlehli další čtyři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Předchozí údaj o 2317 nově nakažených, který přinesl deník Kronen Zeitung, byl chybný kvůli započtení zdvojených dat. Chybné byly i údaje z jednotlivých spolkových zemí a celková čísla o hospitalizacích.

13:49

Bratislava již objednala 13 milionů takzvaných antigenových testů v ceně zhruba čtyři eura (110 korun) za kus. Jde sice o méně přesné testy než jsou obvykle používané PCR testy, výsledek je ale k dispozici rychleji.

13:43

„Bude to operace, jakou Slovensko nezažilo. Pokud se rozhodneme, že to má být povinné testování, musíme změnit zákon,“ uvedl Matovič. Pozitivně testování by následně zůstali v domácí karanténě. Bližší informace ohledně plošného testování úřady zveřejní patrně v příštích dnech.

13:40

Slovensko plánuje otestovat na koronavirus všechny obyvatele, patrně s výjimkou dětí do deseti let. Zatím ale nebylo rozhodnuto, zda podstoupení testu bude povinné. Vyplývá to z dnešního prohlášení premiéra Igora Matoviče.

V nejrizikovějších okresech by bezplatné testování mělo proběhnout příští víkend, v ostatních regionech za dva týdny, tedy na Dušičky. Následně by se testy měly ještě jednou zopakovat. Pětimilionové Slovensko v posledním období zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, za poslední den přibylo 1968 případů koronavirové infekce.

13:30

V Íránu za uplynulý den zemřelo s covidem-19 253 lidí, takže počet mrtvých v této blízkovýchodní zemi překročil 30 000. Podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví je nově 4103 nakažených.

Více než osmdesátimilionový Írán je na Blízkém východě při nynější pandemii nejpostiženější zemí – od jara tam zemřelo 30 123 osob a nákaza se potvrdila u více než 526 000 lidí.

12:51
Roman Prymula.

Komu bychom měli podle ministra Prymuly naslouchat? 

12:50
Roman Prymula.

Mýty a fámy kolující o koronaviru podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

12:48

Počty lidí s nově prokázanou nákazou koronavirem jsou na východě Čech dál vysoké. V pátek přibylo v Pardubickém kraji 363 nemocných v Královéhradeckém 689. Vysoké jsou i počty nařízených karantén, vyplývá z údajů krajských hygienických stanic.

12:00

Aktuálně.cz přináší detailní časovou osu posledních měsíců, které rozhodly o tom, že se Česko ocitlo kvůli šíření koronaviru v kritické situaci. Je zřejmé, že Andrej Babiš a další členové vlády měli dlouho informace, že stát není dostatečně připravený na to, aby epidemii zbrzdil. Přesto vláda opatření přijímala jen váhavě a pomalu. Premiér Babiš navíc zavádění některých z nich brzdil.

11:59

Polsko hlásí za uplynulých 24 hodin další maximum od začátku pandemie – 9622 nových případů koronaviru. Zároveň za tento den registruje 84 úmrtí. Na 327 000 lidí je v karanténě a roste počet osob napojených na plicní ventilátory. S odkazem na ministerstvo zdravotnictví o tom na svém webu informoval deník Gazeta Wyborcza.

10:47

Aktuálně.cz porovnalo finanční kondici jednotlivých ministerstev. Rezort financí po nich požaduje snížení provozních výdajů o pět procent.

10:46

V Plzeňském kraji se množí vykrádání restaurací, které jsou od středy kvůli nouzovému stavu uzavřené. Dva případy se staly v obci na Železnorudsku a v Klatovech, řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Po pachatelích, jimž hrozí v době nouzového stavu výrazně vyšší tresty, policie pátrá.

10:39

Stát dnes poslal do Uherskohradišťské nemocnice deset plicních ventilátorů. Ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku převáží ventilátory do nemocnice kvůli nepřízni počasí nákladní vozidlo. Podle původních plánů s nimi měl vzlétnout vrtulník, řekl mluvčí správy Jakub Linka. Zásilka by měla dorazit kolem 13:00, uvedl na dotaz ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

10:22

V Praze v pátek přibylo 1342 potvrzených případů nemoci covid-19. Od březnového začátku epidemie je to druhý nejvyšší denní nárůst počtu infikovaných v metropoli.

Celkem laboratoře v hlavním městě odhalily 29 172 případů nákazy. Přes 13 000 lidí se z onemocnění covid-19 vyléčilo a 236 pacientů zemřelo, tři úmrtí připadají na pátek. Aktuálně se v Praze s nemocí potýká 15.673 lidí. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

10:21

Ukrajina za posledních 24 hodin zaznamenala nový nejvyšší denní počet osob s výskytem koronaviru – 6410. Zároveň za pátek zemřelo 109 infikovaných, což je nejvíce od začátku pandemie, informovala dnes bezpečnostní rada státu.

09:09

Šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg byl pozitivně testován na covid-19. Podle dnešního vyjádření své mluvčí se mohl nakazit při pondělním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku. Už v pátek oznámila odchod do izolace belgická ministryně zahraničí a bývalá předsedkyně vlády Sophie Wilmèsová, která se zúčastnila stejného rokování.

Rakouský ministr je bez příznaků, uvedla mluvčí. „Preventivně se dnes nechají otestovat všichni členové vlády,“ dodala a připomněla, že členové rakouského kabinetu nosí roušky. Schallenberg byl přítomen na středečním zasedání rakouské vlády.

08:07

V Jihočeském kraji hygienici v pátek evidovali 574 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší jednodenní nárůst. Pět pacientů s koronavirem v pátek zemřelo. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Od začátku týdne na jihu Čech onemocnělo koronavirem 1867 lidí.

07:20

Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce dosáhl rekordních 3,132 bilionu dolarů (téměř 73 bilionů Kč). To představuje více než dvojnásobek dosavadního maxima. Oproti předchozímu roku se schodek více než ztrojnásobil. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů souvisejících s pandemií covidu-19.

06:59

V Německu za poslední den přibylo 7 830 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Nový rekord překonal ten čtvrteční, kdy země hlásila dalších 7 334 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, v pátek přibylo 11 105 nakažených. Český denní nárůst tak poprvé překonal hranici 10 tisíc. Kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala Němce, aby pokud možno zůstávali doma.

06:15

Od března se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 160 112 lidí. V říjnu se celkový počet už více než zdvojnásobil, přibylo přes 89 000 případů.

V tomto týdnu se denní přírůstky poprvé dostaly přes hranici 9000. Ve středu laboratoře odhalily 9544 případů, ve čtvrtek pak 9718. ČR má od počátku měsíce vyšší denní přírůstky než mnohem větší Německo. Téměř dvojnásobný je proti konci září počet úmrtí, počet hospitalizovaných s koronavirem už je na trojnásobku, blíží se k němu i počet pacientů ve vážném stavu.

21:40

Belgická vláda dnes oznámila zpřísnění opatření, včetně nočního zákazu vycházení.

„Nadcházející týdny budou velmi těžké, ale musíme tato opatření přijmout, abychom zabránili nejhoršímu,“ uvedl belgický premiér Alexander De Croo, jehož kabinet vyhlásil zákaz vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. Kromě toho na čtyři týdny uzavře bary a restaurace, zakáže prodej alkoholu po osmé hodině večerní, nařídí práci z domova většině firem a lidem povolí blízký kontakt mimo domov pouze s jedním člověkem. Nová opatření začnou platit od pondělí.

21:29

Přečtěte si celý projev prezidenta Miloše Zemana.

20:16

„Milí přátelé, až usedne prach na bojišti, až tato epidemie odejde, jako až dosud odešly všechny epidemie, budeme sčítat zisky a ztráty. Dělejme vše pro to, abychom touto zkouškou vyšli se ctí, nikoli zbabělostí, nikoli pohodlností, ale odpovědností vůči sobě i vůči druhým,“ zakončil prezident projev. 

20:16

Prezident také uvedl, že vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka, aby policie využívala práva pokutovat nenošení roušek tak, jak je tomu nyní například v Bavorsku a Francii. „Problémy, které máme, mají téměř všechny země na zeměkouli. Nejsme v tom sami, což samozřejmě není útěcha,“ dodal.

20:14

Zeman vyzval občany, aby neodkládali roušky kvůli své pohodlnosti, a pokusili se zachránit co nejvíce lidských životů. „Jestliže se zbavíme představy, že tento kousek látky sundáme kvůli své pohodlnosti a ohrozíme tak své blízké i sebe sama, jestliže vydržíme, pak zvítězíme a pak každý z nás přispěl k záchraně vysokého počtu lidských životů. Podívejte se třeba na Švédsko, tam už je teď přes šest tisíc mrtvých, a to nemluvím o Izraeli,“ řekl.

20:12

Miloš Zeman podpořil stávající opatření a prohlásil za vítěze první vlny pandemie současného ministra zdravotnictví. „Povolali jsme do zbraně vítěze nad první vlnou koronaviru, pana profesora Prymulu a já pevně věřím, že bude úspěšný i v boji s vlnou druhou. Plně podporuji opatření vlády, i když si myslím, že někdy mohla být lépe komunikována,“ uvedl prezident.

20:11

Prezident vyzval občany, aby nevěřili hoaxům a neodborným názorům. „Nenechte se svést lidmi, kteří sice o epidemii vůbec nic nevědí, ale kvůli mediální pozornosti jsou ochotni říkat věci, které poškozují naši společnost. Mám tím samozřejmě na mysli takzvané antirouškaře, ale i další, zubaře, kardiology, zpěváky. Jedna zpěvačka dokonce prohlásila, že za koronavirus může Bill Gates. Ignorujte názory těchto lidí, protože nejsou odborné, a věřte odborníkům, protože jedině ti nám mohou pomoci,“ řekl.

20:09

Prezident vyjádřil úctu, obdiv a poděkování zdravotníkům, kteří bojují o lidské životy a dodal, že o ně může bojovat každý z nás tím, že bude nosit roušku. „Máme k dispozici jenom jednu jedinou zbraň, protože vakcína ještě neexistuje. Touto zbraní je malý kousek látky, který si přivěsíme na obličej a který nás chrání před nákazou a naopak my chráníme druhé před touto nákazou,“ řekl.

20:07

„Roste počet nakažených koronavirem, roste počet hospitalizovaných, roste počet těžce nemocných a co horšího, roste počet mrtvých. Kdysi, když počet mrtvých byl na velmi nízké úrovni, jsme se mohli utěšovat tím, že covid se dá vyléčit, ale úmrtí se samozřejmě vyléčit nedá a je to nesmírná ztráta pro naši společnost, pro rodiny těch, kdo zemřeli, pro všechny z nás,“ řekl prezident.

20:06

Sledujte projev prezidenta Miloše Zemana k aktuální situaci.

Máme pouze jednu zbraň, roušku. Prezident Zeman promluvil o koronaviru

Hosty vysílání jsou komentátor Jindřich Šídlo, šéf společnosti Linet Tomáš Kolář a koordinátorka Sester v záloze Renata Dubcová. | Video: Martin Veselovský

19:06
Roman Prymula.

Vláda schválila kvůli epidemii nového typu koronaviru další odložení povinných periodických pracovnělékařských prohlídek na dobu nouzového stavu. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Na jaře nebyly nutné po několik měsíců. Čestné prohlášení o zdravotním stavu stačilo ještě 90 dní po ukončení nouzového stavu, u rizikovějších prací 30 dní.

18:37

Evropská léková agentura by mohla schválit první tři vakcíny proti koronaviru na počátku příštího roku. Uvedl to dnes šéf agentury Guido Rasi. První očkovací látky pro lidi z rizikových skupin by podle něj mohly být k dispozici na jaře, informovala agentura Reuters.

18:25

V Británii se v minulých 24 hodinách potvrdila nákaza koronavirem u 15 650 dalších lidí. Zemřelo 136 pacientů, u nichž byl virus potvrzen v minulých 28 hodinách. Oznámila to dnes britská vláda. Co do počtu nakažených i mrtvých jde o pokles, protože v předchozím dni měla Británie 18 980 nových případů a 138 úmrtí.

18:24

S koronavirem dosud v Česku zemřelo 1272 lidí, od rána přibylo do statistik 42 obětí. Dnes zatím zemřelo 17 nakažených, ve čtvrtek 45 a ve středu 60.

18:21

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 150 000 lidí.

18:21

Laboratoře ve čtvrtek potřetí provedly přes 30 000 testů. Pozitivních bylo 29 procent, to je druhý nejvyšší podíl. V nemocnici je s covidem 3120 lidí.

18:20

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Do pátečního večera přibylo v Česku 5668 potvrzených případů koronaviru, o 11 méně než v rekordní středu. V zemi je nyní téměř 87 400 nakažených.
  • Na koronavirus dosud v Česku zemřelo 1272 lidí, od rána přibylo do statistik 42 obětí. Dnes zatím zemřelo 17 nakažených
  • Vláda schválila i pro druhou vlnu koronaviru tzv. kompenzační bonus pro živnostníky, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením zavřít provozy. Dostanou 500 korun za každý den nouzového stavu, kdy nemohli podnikat. Nárok budou mít také na ošetřovné.
  • V pražských Letňanech vznikne polní nemocnice s kapacitou až 500 lůžek, její výstavbu a provoz budou mít na starosti vojáci a částečně i civilní lékaři. Stavba začne v neděli.

18:15

V Česku dnes do večera přibylo 5668 potvrzených případů koronaviru, o 11 méně než v rekordní středu. V zemi je nyní téměř 87 400 nakažených.

18:07

Zákaz návštěv ve věznicích bude platit do konce nouzového stavu, uvedla vicepremiérka Alena Schillerová.

18:05
Roman Prymula.

V sobotu začne plánovací proces výstavby letňanské polní nemocnice, v neděli by měli začít první stavební práce. 

18:04
Roman Prymula.

Vláda uvažuje o zřízení další polní nemocnice na výstavišti v Brně, potýká se však s nedostatkem personálu. 

17:55
Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo pracovní povinnost pro studenty lékařských a příbuzných oborů. Nyní se nebude týkat pouze páteřních fakultních nemocnic, ale i dalších nemocnic v menších městech, které nyní na pomoc mediků nedosáhly.

17:49

Celá řada subjektů bojuje o holé přežití, ekonomika se bude muset vzpamatovat a firmy se vzchopit, celá řada se jich ocitne ve ztrátě, proto jsme se rozhodli odložit zavedení EET až na rok 2023,“ uvedla Schillerová. 

17:47
Roman Prymula.

Resort zdravotnictví požádal vládu o více než 400 milionů korun na nákup nemocničních postelí a plicních ventilátorů. Lůžek bude 2000, z nich 500 pro intenzivní péči a ventilátorů 500. Vyplývá to z materiálu pro dnešní jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stát chce nakoupit tisíc intenzivních lůžek a 3000 standardních od české firmy Linet. Firma je ale musí teprve vyrobit, dodat je může příští měsíc.

17:46

Zemědělci a potravináři budou moci dostat jako pomoc kvůli opatřením proti koronaviru až tři miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě oznámilo ministerstvo zemědělství. V materiálu, který předložil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) vládě, chtěl úřad až dvojnásobek této sumy. Vláda zatím odsouhlasila zásady dotačního programu, ministerstvo nyní dopracuje jeho pravidla, které pak bude kabinet Andreje Babiše (ANO) schvalovat na některém z dalších jednání.

17:43

Živnostníci budou mít i při druhé vlně pandemie nárok na ošetřovné. Bude ve výši 400 korun na den, schválila dnes vláda. Žádosti bude vyřizovat MPO.

17:43

Do okruhu možných žadatelů o příspěvek nyní přibudou také osoby, které jsou závislé na zavřených provozech více než 80 procenty příjmů.

17:39

Vláda schválila příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 Kč denně pro podnikatele, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením zavřít provozy. „Navážeme na úspěšný projekt takzvané pětadvacítky, neboli kompenzační bonus pro OSVČ. Tentokrát o něj budou moci požádat i OSVČ, kterým jsme přímo usnesením vlády vypnuli podnikání, za předpokladu, že z něj mají převažující příjmy,“ uvedla po jednání vlády na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová. Bonus bude činit 500 korun za den po dobu nouzového stavu. 

17:17

Záruční program Covid III bude prodloužen přinejmenším do poloviny příštího roku, prostředky bude možné využít nově i na investice, schválila vláda.

17:14

„Situace je vážná, stále není pod kontrolou. Prakticky každým dnem máme rekordní přírůstky. Nárůst počtu infikovaných na Slovensku a v Česku je téměř identický,“ řekl dnes po jednání pandemické komise vlády slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle něj budou počty případů na Slovensku stoupat i v příštím týdnu, byť mírně kleslo takzvané reprodukční číslo, které uvádí, kolik dalších lidí jeden infikovaný nakazí.

17:05

Vláda schválila odklad EET o další dva roky do konce roku 2022 pro všechny obory. Dosud byla evidence odložena pro všechny do konce roku.

17:05

V areálu výstaviště v pražských Letňanech vznikne polní nemocnice až s 500 lůžky. Plán dnes schválila vláda, sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet ve svém nařízení povolal nejvýše 260 vojáků v činné službě, aby nemocnici vybudovali, částečně obsluhovali a poskytovali zde zdravotní služby. Vzhledem k velikosti nemocnice mají vojenské lékaře posílit i civilní.

16:45

V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, rychle přibývá nakažených a nemocnice se obávají, že jim dojdou lůžka na JIP. Belgie je co do rychlosti šíření nákazy po Česku momentálně druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě. Belgie ve středu oznámila více než 8000 infikovaných za den. 

16:54

Omezený provoz českých velvyslanectví v zahraničí letos některým cizincům zkomplikoval nástup na vysoké školy v Česku. Část cizinců, kteří složili přijímací zkoušky, nemůže být zapsána ke studiu, protože české ambasády zatím nevyřídily jejich žádosti o víza nebo ověření dokladů o vzdělání. Na problém upozornil zástupce Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) Radovan Suk. Podobné zkušenosti dnes potvrdila také Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU). Delší lhůty na vyřízení víz pro cizince zaznamenala i Univerzita Karlova (UK). Potíže se podle zástupců škol týkají desítek studentů.

16:45

Nizozemsko hlásí rekordní denní přírůstek nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin se infikovalo 7984 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na institut veřejného zdraví RIVM. Země proto ve středu zpřísnila opatření proti šíření nákazy, nařídila například zavřít restaurace, hospody, kavárny i bary. Omezené je i setkávání lidí. Nemocnice v Amsterdamu, Rotterdamu a Haagu jsou podle serveru BBC pod obrovským tlakem kvůli přílivu nových pacientů s covidem-19, v případě potřeby jim proto slíbilo vypomoci s péčí o pacienty Německo.

16:35
Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Hygienici by měli o předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě rozhodnout příští týden, řekla dnes novinářům hlavní hygienička Jarmila Rážová. Pražští hygienici odmítli, že by byli při schvalování této akce jakkoliv činní. Výjimku podle nich může udělit jen ministerstvo. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Prezident Miloš Zeman se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru.

16:21

Zkušenosti jedné americké rodiny, která se kvůli pandemii koronaviru dostala do velkých finanční potíží, popisuje deník The New York Times (NYT). Kristin Jeffcoatová a její manžel, který přišel o práci, na jaře pobírali týdně přes 1500 dolarů (35 000 Kč) v dávkách pro nezaměstnané, po červencovém ukončení federální podpory se prý jejich příjmy asi o tři čtvrtiny snížily. Teď ve svém kalifornském domě, kde vychovávají tři děti, žijí bez elektřiny a už týdny také bez plynu na vaření či ohřívání vody, píše NYT. Americké programy na podporu lidí bez práce vypršely už před delší dobou a americký Kongres už několik měsíců neschválil nový balíček na oživení ekonomiky.

16:19

Pokračující šíření nemoci covid-19 a současný končící přísun federální podpory ve Spojených státech provází nárůst míry chudoby. Podle médií to ukazují dvě nové studie amerických výzkumníků mapující letošní vývoj. Jedna z nich dospěla k závěru, že v nejbohatší zemi světa od května spadlo pod hranici chudoby osm milionů lidí. 

„Ta čísla jsou velmi znepokojivá,“ řekl ekonom z Chicagské univerzity a jeden z autorů studie Bruce Meyer. „Ukazují nám, že lidé mají mnohem větší problémy s placením účtů, s placením nájmu a s tím, aby měli co jíst,“ pokračoval. 

16:17

Rekordní počet nově nakažených zaznamenala Bosna. V zemi se 3,3 miliony obyvatel jich přibylo 621. Na zhoršení epidemické situace se připravuje sedmimilionové Srbsko, které nařídilo povinné nošení roušek kdekoliv mimo domov. Dosud zaznamenalo 35 719 nakažených, z toho 265 za poslední den. Počet úmrtí se za uplynulých 24 hodin zvýšil o dvě na 772.

16:16

Ve Slovinsku za poslední den přibylo 834 nakažených, což pro zhruba dvoumilionovou zemi představuje nový rekord. Dosud nejvyšším přírůstkem bylo čtvrtečních 735 infikovaných. Ode dneška začínají platit zpřísněná opatření, která zahrnují částečnou uzávěru sedmi z 12 slovinských regionů s přibližně polovinou obyvatel země.

16:15

Ve Švédsku se poprvé potvrdil případ opakované nákazy koronavirem. Tamní 53letá žena měla pozitivní test v květnu a poté znovu v září, píše server Dagens Nyheter. 

15:49

Odborová konfederace a Svaz průmyslu a dopravy vyzvaly zaměstnavatele k přijetí opatření proti šíření koronavirové nákazy. Pokud to bude možné, měli by využívat práci z domova, nebo na pracovišti zajistit rozestupy, zavést delší přestávky a bezdotykové povrchy či vytvořit bezpečné zóny. Ve společném prohlášení to uvedli předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

15:30

Pražští hygienici kvůli trasování lidí s covidem-19 apelují, aby lidé věnovali větší pozornost příchozím hovorům z neznámých čísel. Ve středu se napoprvé dovolali jen asi polovině lidí, které potřebovali kontaktovat, uvedli na webu. Podle dat na webu Chytré karantény pražská hygienická stanice vyřešila ve středu 968 pozitivních případů a 1038 rizikových kontaktů. Celkem 159 pracovníků telefonovalo více než 12 000 minut, průměrně s každým nakaženým deset minut a s jeho rizikovým kontaktem šest minut.

15:20

Studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy (LF UK) se v souvislosti se zhoršující se epidemií covidu-19 v Česku začínají víc zapojovat do pomoci ve zdravotnictví. Například Královéhradecký kraj již začal do nemocnic povolávat část studentů ze seznamu, který mu poskytla LF UK v Hradci Králové. Podle vedení 2. LF UK se zvyšují i počty mediků, kteří pomáhají v některých pražských nemocnicích. Jejich povinnému pracovnímu nasazení ale v některých případech brání podmínka, že musí mít trvalé bydliště ve stejném kraji. Vyplývá to z odpovědí zástupců fakult na dotaz ČTK.

15:16

V Barceloně dnes vyšli do ulic majitelé barů a restaurací a jejich zaměstnanci, aby protestovali proti nucenému uzavření podniků, které nařídila katalánská vláda kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem. Celkem se protestu v centru města zúčastnila asi tisícovka lidí, nařízení je podle nich nespravedlivé, napsala agentura Reuters.

„Po tom všem, co jsme museli snést za poslední měsíce, je tohle opravdu poslední hřebíček do rakve,“ řekl reportérům David Polo, majitel restaurace Iberia. „Je to nestydaté… Lidé u moci si dělají, co chtějí, a podnikatelé pak zaplatí účty,“ dodal.

Protestující s transparenty se sešli před sídlem regionální vlády na náměstí Sant Jaume v historickém centru Barcelony, někteří házeli vajíčka na blízkou budovu radnice. Terčem jejich hněvu je rozhodnutí, že všechny katalánské podniky, jako jsou kavárny, bary a restaurace, mají zůstat zavřené minimálně 15 dní.

15:10

Lék remdesivir podle názoru vedoucího lékaře kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. V Česku byl lék podaný od 24. března zhruba tisícovce pacientů, zásoby na říjen mají být pro 1650 lidí. K výsledkům klinických testů Světové zdravotnické organizace, které vliv léku na délku hospitalizace či přežití popírají, se Balík podrobněji vyjadřovat nechtěl.

14:29

V každém kraji by měly být vyčleněny dva hotely – jeden pro nenakažené lidi v karanténě či pacienty, kteří se vrátí z nemocnice a již nejsou pozitivní na covid-19, druhý pro pozitivní pacienty, kteří nevyžadují lékařskou péči. Uvedla to v pátek mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

„Kapacity se vytvářejí na úrovni Ústředního krizového štábu ve spolupráci s krizovými štáby krajů. Plánovány jsou vždy dva hotely na kraj s kapacitou 50-100 osob. První hotel je negativní a druhý je pro případ, kdy se v hotelu vyskytne pozitivní osoba,“ popsala Studená.

14:26

Šéfka belgické diplomacie a bývalá předsedkyně vlády Sophie Wilmèsová dnes oznámila, že odchází do izolace s příznaky covidu-19. Začátkem týdne se zúčastnila jednání ministrů zahraničí Evropské unie v Lucemburku, uvedla agentura Reuters.

„Mám podezřelé příznaky, takže jsem se rozhodla izolovat a kontaktovat lékaře, který mi předepíše test na koronavirus,“ napsala expremiérka na Twitteru. Dodala, že v jejím okolí se dosud žádný případ nevyskytl a že vždy dodržovala bezpečnostní opatření proti šíření nákazy.

14:26

Nákaza koronaviru je v v osmi z 33 domovů důchodců Královéhradeckého kraje. Nákaza se prokázala také ve dvou soukromých zařízeních v regionu. Nejvíce zasaženými jsou Domov důchodců Police nad Metují a Domov důchodců Humburky. Obě zařízení situaci zvládají bez komplikací, uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

14:13

Koronavirová krize opět ruší některé letecké linky z Prahy. Dopravci v minulých týdnech postupně přestali létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Další vývoj podle ní závisí na dopravcích, dá se však odhadovat, že aerolinky budou provoz dále omezovat. Letiště proto od prosince přeruší noční provoz, uvedl server Zdopravy.cz.

13:43

Švýcarsko hlásí rekordních 3105 nově zjištěných případů koronavirové nákazy za den a dalších pět úmrtí. Rakousko za posledních 24 hodin zachytilo 1163 nových případů, což je méně než předchozí dva dny, kdy mělo přes 1500 nově infikovaných za den.

13:37

Ministryně Schillerová navrhne další odklad elektronické evidence tržeb do konce roku 2022. EET je zatím odložena pro všechny do konce letošního roku.

13:34

Strážníci v Praze řešili od středy přes desítku případů porušení zákazu shlukování osob. Všechna porušení vyřešili domluvou. Zároveň od začátku října městská policie zaznamenala 3482 případů porušení všech krizových a mimořádných opatření zavedených kvůli šíření pandemie nemoci covid-19, uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster. Zákaz shlukování a konzumace alkoholu na veřejných prostranství platí od středy.

13:23

Oproti první vlně epidemie koronaviru na jaře nemají pražské nemocnice problémy s dodávkami pomůcek, zásoby mají na několik měsíců a nové dodávky nepředstavují problém, sdělili mluvčí nemocnic. Proti jaru nemocnice více využívají respirátory, některé také používají nanoroušky či masky.

13:23

Ve Fakultní nemocnice v Hradci Králové kvůli uvolňování dalších lůžek pro pacienty s covidem-19 omezila neakutní operace, uvedl náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl. Nemocnici také podle něj chybí asi deset procent zdravotnického personálu

13:19
Roman Prymula.

Plošné testování na covid-19 nevezme podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly další personální kapacity nemocnicím. Chce využít současná odběrová centra nebo vytvořit nová, zapojit praktické i jiné lékaře. Získat dost testů problém nebude, výrobců je několik, řekl. V úterý uvedl, že s testování by se mělo začít za dva týdny.

13:19
Roman Prymula.

Nynější situace je podle Prymuly náporem na zdravotníky. I pokud by reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo pod jednoho, bude při velkých počtech nakažených chvíli trvat, než zase nápor na zdravotnictví klesne, dodal Prymula.

13:18
Roman Prymula.

Z průzkumů vyplývá, že desetina lidí naprosto odmítá opatření dodržovat, upozornil Prymula. „Pak to znamená, že se nenaplní očekávání a musíte přijmout opatření, která jsou výrazně tvrdší, než se původně uvažovalo,“ dodal. Každý by měl podle něj začít sám u sebe a vycházet ven co nejméně. „Osobní uzávěr, že se budu snažit zůstat doma, co to půjde, pokud to nebudou nutné aktivity, to je to zdaleka nejúčinnější, co můžeme udělat. Protože nejdůležitější je omezit počet kontaktů, a pak jsme schopni snížit obrovskou zátěž, kterou v populaci máme,“ dodal.

13:17
Roman Prymula.

Další protikoronavirová opatření v těchto dnech podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zaváděna nebudou. Řekl to dnes na tiskové konferenci. Nová přísnější opatření platí od úterý, zavřené jsou mimo jiné školy a restaurace. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je jednou ze zvažovaných možností zavedení povinnosti nosit roušky venku. Na odpoledne je naplánováno jednání vlády.

13:06

V Řecku ode dneška platí karanténa pro 150 000 obyvatel regionu Kozani na severu země, kde hygienici kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem vyhlásili nejvyšší stupeň nebezpečí. Informoval o tom list Kathimerini. Podle pravidel nyní nesmějí obyvatelé oblast karantény opustit, zavřené jsou restaurace, obchody, sportoviště, soudy i památky, dál ale fungují školy.

V regionu Kozani se od začátku října objevily více než dvě stovky nových případů infekce, z toho stovka během tohoto týdne. Podle hodnocení epidemiologů se tak oblast na mapě zbarvila do červena a platí v ní nejpřísnější restrikce. O stupeň nižší, oranžový stupeň výstrahy má aktuálně 15 regionů včetně ostrovů Kréta, Mykonos, Zakynthos či Santorini.

12:50

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) chce spustit dotační program Agricovid potravinářství, poškozené zemědělce a potravináře chce podpořit až šesti miliardami korun. Vyplývá to z ministerského materiálu pro jednání vlády.

12:44

Stravenkové firmy a rozvozci jídla by podle zástupců podnikatelů měli podpořit restaurace, které musejí být od středy zavřené a občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna. Pokud se na záchraně stravovacích zařízení nebudou podílet všichni, dopad pocítí právě i rozvážkové a stravenkové společnosti. V dnešním prohlášení to uvedli představitelé Svazu obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací a Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Některé společnosti už přijaly opatření k podpoře gastronomických podniků.

12:28

Podle aktuálního „semaforu“ je v nejvyšším stupni pohotovosti kvůli nekontrolovatelnému šíření koronaviru celkem již devět krajů. Od minulého pátku tak přibyly čtyři. Méně dramatická situace zůstává v pěti krajích, které zůstaly v oranžové zóně. V celém Česku však již dochází k nedotrasovatelnému komunitnímu přenosu nemoci. 

12:11

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 9721 lidí.
  • Nakažení covidem-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny. Podle odporníků hrozí exponenciální růst a čísla tak mohou narůstat násobně.
  • Přibývá také nakažených seniorů v rizikové skupině 65+, v níž je výrazný podíl hospitalizací. Podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého však kolaps nemocnic nehrozí.
  • Vláda nechá v pražských Letňanech vybudovat polní nemocnici s až 500 lůžky, na její výstavbě a obsluze se budou podílet vojáci i civilní lékaři
  • V červeném, tedy nejhorším stupni nákazy koronavirem, je nyní celkem devět krajů. Spadá do něj Praha, Středočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Na druhém stupni ohrožení zůstalo již jen pět krajů.

12:06

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu.